Hafta sonu beslenme düzeni

Hafta sonu beslenme düzeni

06/04/2021 453

Hafta sonu beslenme düzeni - Uzman Diyetisyen Burcu Türkay - Blog

Hafta içi çok düzenli uyguladığımız beslenme programımız hafta sonu neden bozuluyor? Bu durumu düzeltmek için neler yapabiliriz?

Hafta sonu yasaklarının tekrar gelmesi ile birlikte hafta sonu beslenme düzenimiz hakkında detaylı bilgilendirme yapma ihtiyacı hissettim. Hafta içi her şey çok düzenli olmasına rağmen hafta sonu evde olmak düzeninizi bozabiliyor. Peki haftasonu da diyetinizin bozulmaması için neler yapmalısınız?

Su tüketiminizi arttırın. Su; yağ moleküllerinin hem parçalanmasında hemde vücuttan atılmasında rol oynuyor, bu nedenle zayıflamak isteyenler mutlaka su tüketimine dikkat etmelidir. Ayrıca beynimiz acıkma ve susama sinyallerini karıştırabildiği için su içmediğinizde besin tüketiminiz mutlaka artacaktır. Benim tavsiyem sabah uyandığınızda en az 2 litre kendi suyunuzu şişe veya sürahi ile bir kenara ayırın çünkü bardak bardak içtiğiniz zaman sayıyı şaşırabiliyorsunuz ve gün içinde o suyu mutlaka bitirin.

Bitki çayı, kahve tüketiminizi arttırın. Bitki çayınızı günde 4 fincana kadar kahveyi ise 2 fincana kadar çıkartabilirsiniz. Bu sayede gün içinde antioksidan alımınızı arttırmış ve metabolizmanızı hızlandırmış olursunuz.

Mutlaka egzersiz yapın. Kocaman bir günde evdesiniz ve o gün egzersize vakit ayırmayacak mısınız ? Eğer gün içinde ev telaşından yapamıyorum diyorsanız, sabah uyanır uyanmaz ilk iş olarak egzersiz yapın, egzersizin büyüsünün bozulmaması içinde diyetinize daha sadık olacaksınız.

Öğün sayınız değişiyor ise bunu diyetisyeniniz ile planlayın. Danışanlarımın çoğu bana haftasonu öğle yemeği yemek istemediğini belirtiyor. Kahvaltılar saat 7.00- 8.00 gibi değilde 10.00 – 11.00 gibi yapıldığında zaten öğle yemeği yiyecek zaman kalmıyor. O zaman hafta sonu programınızda öğle yemeği kaldırılarak geç kahvaltı, bir veya iki tane ara öğün sonrasında akşam yemeği ile güne devam edebilirsiniz.

Özel yemek yapmayın. Hafta içi menüleriniz standart menüler oluyorken örneğin; zeytinyağlı pırasa, yoğurt, ekmek veya tavuk, salata, ayran gibi hafta sonu yemek yaparken mantı veya içli köfte gibi yöresel veya özel yemekler yapılıyor. Bu yemekler yapıldığında kontrolü kaybediyorsanız lütfen bu gibi yemekleri yapmayın.

Kendinizi çok güzel gözlemleyin. Hafta sonu düzeni bozulan danışanlar iki gruba ayrılıyor.İlk grup gün içinde devamlı bir şeyler atıştıranlar, eğer ilk grup içerisinde yer alıyorsanız akşam yemeğinizi sebze ve yoğurt olarak hafif bir öğün yapın. İkinci grup ise akşama kadar aç kalıp akşam yemeğinde ipin ucunu kaçıranlar, eğer kendinizi ikinci grup içinde değerlendiriyorsanız akşam yemeğinizde sizi tok tutacak, kontrolü sağlayacak protein kaynakları (et, tavuk, balık, yumurta vb) ile bir öğün yapmanızı tavsiye ediyorum. Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Paylaş
Uzman Diyetisyen Burcu Türkay WhatsApp Hattı
Lütfen tüm alanları kontrol ediniz.
Talebiniz başarıyla iletildi.