Beslenme - Sağlık İlişkisi

Beslenme - Sağlık İlişkisi

02/03/2021 479

Beslenme - Sağlık İlişkisi - Uzman Diyetisyen Burcu Türkay - Blog

Diyetisyene gitmek için kilolu olmak şart mı? Beslenmek ve karın doyurmak aynı şey mi?

Beslenme karın doyurmak değildir. Beslenme, büyüme yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için besinlerin kullanılmasıdır. Beslenme bir bilim dalıdır. Bu bilim dalı besin ögelerinin türleri, miktarları, özellikleri ve vücut çalışmasındaki işlevlerine göre kişiye özel beslenme programı çıkarılmasını inceler. Ayrıca beslenme besinlerin üretilmesinden insan hücrelerinde kullanılmasına değin tüm aşamaları inceler. Bu nedenle beslenme; tıp, sosyal bilimler ve fiziksel bilimlerle iç içedir.

Bireyin, ailenin ve toplumun birinci amacı sağlıklı ve üretken olmaktır. İnsan sağlığını etkileyen beslenme, genetik ve çevresel birçok faktör vardır. Beslenme bu faktörlerin başında yer alır. Beslenme anne karnında başlayan ve hayatın sona ermesine kadar devam eden bir süreçtir. Bu süreçlerden herhangi birinde karşılaşılan kötü beslenme sonuçları bireyleri ve dolaylı olarak toplumu olumsuz etkileyecektir.

Diyetisyen denildiğinde akla ilk gelen zayıflamak olsa da gerçekte zayıflama danışanlarımız bizim çalışma alanlarımızdan sadece bir tanesidir. Bireyin kilo problemi olsa da olmasa da mutlaka diyetisyenden beslenme eğitimi alması gerekmektedir. Çünkü kilo problemi olmamasına rağmen beslenmeyi bilmiyorsa bir takım sıkıntılarla karşılaşması olasıdır. Kilosu normal olup kötü beslendiği için kolesterol yüksekliği olabilir veya böbrek fonksiyonlarında bir sıkıntısı olabilir. Kötü beslenme kaynaklı kan şekerinde ani çıkışlar gerçekleşeceği için kısa dönemde gün içinde yorgunluk, dikkat dağınıklığı vb. şikayetleri olup, uzun dönemde iç organlarında hasarlanmalar yaşayabilir.

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programınızın olması hayat kalitenizi yükseltecek en önemli faktördür. Sağlıklı beslenerek kendinize yatırım yapmayı unutmayın, herkese sevgiler :)

Paylaş
Uzman Diyetisyen Burcu Türkay WhatsApp Hattı
Lütfen tüm alanları kontrol ediniz.
Talebiniz başarıyla iletildi.